מעשה בשני עובדים, בוס חשדן, חוקר ממולח, אשה ששברה את הכלים ומכרז שחשף הכל, כולל הכל!

בעלים של חברה גדולה מתחום התשתיות פנה אלי. ״לפני כשנה התחלנו להפסיד במכרזים זה אחר זה. אני בטוח שזאת לא יד הגורל ובלי קשר מזמן הרגשתי שעוקבים אחרי ואפילו מאזינים לי״. לא מעט שיחות שלי עם לקוחות עסקיים מתחילות ככה. ״יש לך איך לעזור? איך לבדוק את הדברים האלה?״ הוא מוסיף ושואל. ״זאת בדיוק העבודה שלי״. עניתי. מניסיוני מדובר בחקירה די מורכבת ולכן אמרתי לו, ״בוא נקיים פגישה מסודרת, נבין תהליכים בחברה שלך ונמפה את האויבים״.

מיפוי נכון ומדויק, יכול להביא להקטנת הוצאות משמעותית בעולם החקירות. אני מתעקש עם כל הלקוחות שלי לעשות את השיחה הזאת אפילו שהיא בדרך כלל פחות נעימה להם. הם אמורים לחשוף בפני את כלל האיומים על החברה שלהם. פוזיציה לא נעימה אבל מחייבת על מנת שאוכל לעשות עבודתי נאמנה. במקרה הנ״ל הבנתי די מהר כי מדובר באיום מבית. מהניסיון שלי ומהעובדות שהוצגו בפני הבנתי מיד כי יש מי שמדליף החוצה פרטי מידע מהותי מתוך החברה. ״ועכשיו מה?״ בעל החברה שאל אותי כאשר הבין שאני חושד באחד העובדים שלו. ואני בתגובה ״עכשיו בונים אסטרטגיה לחשוף את החפרפרת״.

לאחר מיפוי מדוקדק של העובדים ניתן היה לסמן ארבעה עובדים בעמדות מפתח החברה, אשר להם נגישות למידע רגיש. מכאן החלתי בחקירות מידענות ורקע בהם נתתי דגש על הפן הכלכלי של כל עובד, עיסוקי עבר וקשר למתחרים. בשלב זה כבר יכולתי לצמצם את מספר העובדים שעל הכוונת לשניים בלבד. לצורך הסיפור נקרא להם נקרא להם אבי ודני.

אבי הוא בחור שעבד לא מעט שנים בחברה ולאט לא התקדם עד למעלה. היה לו עבר קצת בעייתי עם כספים ואף קיבלנו רמז לחשדות כי עסק בהימורים בעבר. דני לעומתו הוא עובד חדש יחסית, בחור מרשים עם קורות חיים שלא מביישות את בכירי המשק . לאחר שערכתי בדיקת הרקע ההתחלתית על השניים יצאנו לסבב מעקבים כדי להבין בדיוק עם מי יש לנו עסק. לאורך כל המעקב, אבי היה נראה מוטרד וחשדן מאוד. מסוג האנשים שמסתכלים אחורה ברחוב, הרגשתי שהוא לא מרגיש בנוח עם הסביבה שלו. לאחר שני ימי מעקב ראינו שחבל על הזמן, הוא עוד יכול לשרוף אותנו. עדיף להניח לו למספר ימים ולהתחיל שוב לאחר מכן. החלטנו לעבור לדני, מהר מאוד הבנו שלא נפל רבב באיש; הבחור סוס עבודה, קם בבוקר, מתאמן, עולה לרכב, נוסע לעבודה ולא יוצא ממנה עד הערב.

האמת, משהו הריח לי לא טוב, כאילו אני מפספס משהו. ביקשתי מהאנליסט שלי שיחפור עוד קצת על השניים והתוצאות לא איחרו להגיע. מתברר שאבי בדיוק נמצא בשיאו של הליך גירושין מכוער שהוא שמר לעצמו, הדבר הסביר בצורה מדהימה את ההתנהלות של האיש.

ובקשר לדני? כאן הגיעה נקודת המפנה של החקירה. האנליסט שלי מצא כי הבחור שיקר בקורות החיים שלו! כאן כבר נדלקו כל הנורות האדומות והחלטתי למקד את החקירה בו בלבד.

לאחר מספר ימים, הגיע המידע הנכסף לו חיכיתי, הסתבר לנו שאשתו של דני עובדת אצל המתחרה!

עכשיו הסיפור כבר היה די ברור, ורק נותר לנו היה להבין האם דני מעביר מידע לאשתו בכוונת תחילה או שמע עושה זאת בתום לב. החלטנו, בשיתוף עם בעלי החברה, לשתול מידע רגיש ״מיוחד״ אצל דני. מידע כזה שלא מדברים עליו ביום יום, ובמידה ודני ישתף את אשתו הרי ברור שמדובר במשהו מכוון!

לאחר כחודש ימים הפיתיון עבד. המתחרה נכנס למכרז בזכות המידע החדש שהגיע אליו, ולכן היה ברור שדני העביר את המידע. בהמשך ולבקשת הלקוח, לקחנו את דני לבדיקת פוליגרף בה הוא נחשף ואומת עם החשדות נגדו. נספר רק כי דני עזב את החברה ללא כל דרישות מהמעסיק שלו (הלקוח שלי) והתיק נסגר.

והלקוח שלי? מרוצה עד הגג! הוא גם דאג לחשוף בפני המתחרה שהוא עלה על הקומבינה שלו.

ואני? מחייך בסוף עוד תיק חקירה מוצלח ומחכה לתיק הבא.